برای کمک به خودش و دیگر عزیزان LLI

۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

روش های مطالعه بهتر و راحت تر

روش های مطالعه بهتر و راحت تر

تکنیک هایی که می تواند به LLI ها در مطالعه کمک کند(البته برخی از این موارد می تواند برای غیر LLI ها نیز بسیار کارامد باشد اما برای LLI ها جنبه حیاتی دارد.):
نوشتن در حین مطالعه : به عنوان مثال بنده همیشه یادداشت برداری و یا خلاصه بردای میکنم تا بتوانم ضمن مطالعه هدفمند تر تمرکز ذهنم را روی  مطالعه حفظ کنم و از توجه به  محرک های زائد خودداری کنم. خط کشیدن زیر نکات مهم و استفاده از ماژیک ها هایلابت به روش صحیح کم بسیاری در مطالعه متمرکز و هدفمند می کند. یادداشت برداری برروی فلش کارت ها نیز می تواند هم در حین مطالعه بسیار کارامد باشد و هم بعد از آن در محیط های عمومی با فراهم کردن بستر مطالعه سریع کمک بسیاری در کنترل محرک های منفی محیطی و حفظ تمرکز داشته باشد. در صورت امکان داشتن یک تخته سفید در محل مطالعه و استفاده از آن به شکل بازه ای می تواند در ایجاد تنوع در مطالعه و کاهش خستگی بسیار مفید باشد.
بلند خواندن : تکنیکی است که برخی LLI ها از آن بهره می برند اما بنده به شخصه از آن کمتر استفاده می کنم.
خواندن با لهجه یا صداهای مختلف : این ترفند باعث می شود که ضمن داشتن بار عاطفی حاصل از طنز تغییر صدا یا لهجه تمرکز ذهن روی  مطالعه حفظ شود  و از توجه به  محرک های زائد خودداری شود. اگرچه خود تغییر صدا یا لهجه تمرکز می خواهد و مقداری از انرژی ما را می گیرد اما این مقوله دفع افسد با فاسد است.
گوش دادن به موسیقی آرامش بخش: عموما گوش دادن به موسیقی های ارامش بخش (مانند موسیقی های مثبت بی کلام)  کمک بسیاری به تمرکز می کند. بنده که در بسیاری از موارد از این روش استفاده می کنم و بسیار جواب گرفته ام.
تکنیک Mind Maping  یا نقشه ذهنی:  تکنیکی بسیار کارامد برای ساختار دهی به مطالب و جلوگیری از محرک های منفی مطالعه(نظیر بی نظمی مطالب مطالعه شده و انباشته شده در حافظه، زیادی مطالب، عدم خلق ارتباط میان مطالب و غیره)است که بسیار کارامد است. استفاده از نقشه ذهنی بسته به قدرت و مهارت شما ممکن است   برای همه درس ‌ها امکان‌ پذیر نباشد؛ این به عهده شماست که با رعایت اصول آموزش داده شده و با بهره‌گیری از خلاقیت خودتان از فنون مختلف یادداشت‌ برداری استفاده نمائید
شاید تصاویر اینفورگرافی که چندسالی است طراحی می شوند را دیده باشید به نظر بنده ریشه اینفوگرافی ها همین نقشه ذهنی است البته با ماهیتی کاربردی متفاوت. برای مطالعه تکنبک نقشه ذهنی به این پست مراجعه کنید.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
آریا
آشنایی با تکنیک نقشه‌ی ذهنی (Mind Mapping)

آشنایی با تکنیک نقشه‌ی ذهنی (Mind Mapping)

این مطلب رو از وبنوشت armitadesign آورده ام. توضیحات مقدماتی این مطلب در این پست موجود است.

چکیده

نقشه‌ی ذهن: یک روش قدرتمند برای یادداشت‌نویسی

نقشه‌ی ذهن یک تکنیک مفید است که روش یادداشت‌نویسی را بهبود بخشیده و حل خلاقانه‌ی مشکلات را تقویت می‌نماید. این نقشه به صورت دایره‌ای شکل، حول کلمه‌ی کلیدی یا ایده‌ی اصلی رسم می‌شود.

  • با استفاده از نقشه‌ی ذهن، شما به سرعت، ساختار یک موضوع را تشخیص داده و ارتباط بین اطلاعات مختلف مربوط به موضوع را درک می‌کنید.
  • همچنین در این روش، حقایق و اطلاعات خامی که در یادداشت‌های معمولی محدود یا حذف می‌شوند، ثبت می‌گردند.
  •  علاوه بر این، نقشه‌ی ذهن، اطلاعات را در قالبی نگه می‌دارد که ذهن شما آنها را به سادگی به یاد آورده و به سرعت مرور می‌کند.
  • رسم آن ساده بوده و برای موضوعات مختلف، قابل استفاده است. با توجه به اهمیت دو مقوله‌ی حل مشکل و ایده‌یابی، در طراحی، این روش می‌تواند برای طراحان صنعتی، روشی مفید و کاربردی باشد.

نقشه‌ی ذهن چیست؟

      نقشه‌ی ذهن یک روش گرافیکی برای نشان دادن ایده‌ها و مفاهیم است. در حقیقت، نقشه‌ی ذهن یک نمودار تصویری و شبکه‌ی معنایی است که ارتباطات معنادار را بین بخش‌های مختلف اطلاعات نشان می‌دهد. این روش، یک ابزار تفکر تصویری است که در سازماندهی اطلاعات، تجزیه و تحلیل و درک بهتر مفاهیم و همچنین به یاد آوردن افکار و خلق ایده‌های نو به شما کمک می‌کند. مانند هر ایده‌ی بزرگ، قدرت نقشه‌ی ذهن در سادگی آن است.

            در نقشه‌ی ذهن برخلاف یادداشت‌نویسی‌های متداول و یا متون خطی، اطلاعات به روشی مشابه عملکرد مغز انسان، سازماندهی می‌شوند. از آنجا که این روش هم تحلیلی و هم هنری است، مفز شما را به روش پربارتری به کار گرفته و به عملکردهای مغز برای شناخت مفاهیم و مطالب کمک می‌کند و بهتر از همه اینکه این روش، روشی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است.

            نقشه‌ی ذهن که توسط تونی بوزان (Tony Buzan) معرفی و شناسانده شد، قالب فهرست‌وار متداول در یادداشت‌برداری‌ها را که به کمک یک ساختار دوبعدی انجام می‌شد، متوقف نمود. یک نقشه‌ی ذهن خوب، ساختار کلی یک موضوع، اهمیت نکات خاصِ مرتبط با موضوع و روش ارتباط حقایق را نشان می‌دهد.

            نقشه‌ی ذهن، خلاصه‌تر و جمع و جورتر از یادداشت‌های معمولی است و اغلب فقط یک طرف کاغذ را پر می‌کند. این موضوع به شما کمک می‌کند که ارتباطات را ساده‌تر ایجاد کنید. اگر چنانچه پس از رسم آن، به اطلاعات بیشتری نیاز پیدا کنید، می‌توانید به سادگی، مطالب را به آن اضافه کنید. نقشه‌ی ذهن روشی است که به سادگی قابل مرور کردن است و شما می‌توانید به سادگی با یک نگاه اجمالی، مطالب را در ذهن خود بازنگری کنید.

            پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که یک نقشه‌ی ذهن چه شکلی است؟ بهتر است به جای توضیح دادن، مثالی بیاوریم:

            تصویر 1، یک نقشه‌ی ذهن درباره خود نقشه‌ی ذهن است و به شیوه‌ی گرافیکی، عوامل، اصول و روش‌های رسم آن اشاره می‌کند. ممکن است در وهله‌ی اول، نامرتب و به هم‌ریخته به نظر برسد، اما اگر شما فقط یکبار عادت به یادداشت‌برداری خطی را کنار بگذارید و از این شیوه‌ی جدید استفاده کنید، هرگز به روش‌های قدیمی باز نخواهید گشت.

شکل 1 : یک نقشه‌ی ذهن درباره‌ی خودِ نقشه‌ی ذهن (Mind Map)

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
آریا